Dodano: 31 sierpnia 2022
1:9 minut
Porozumienia Sierpniowe

30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie podpisano Porozumienia Sierpniowe. W 42.rocznicę, w samo południe przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości upamiętniające to niezwykle istotne w historii Polski wydarzenie. 

Porozumienia stały się podwaliną do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, były zwieńczeniem trwających latem protestów. Stały się także jednym z milowych kroków do demokratyzacji kraju. Przypomnijmy, że w Szczecinie dokument sygnowali Marian Jurczyk - ze strony komitetu strajkowego oraz Kazimierz Barcikowski, ówczesny wicepremier. Po Szczecinie podpisywany był w Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju, ostatnim było natomiast Porozumienie Katowickie. 

- Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności

- list prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Paweł Mucha.

W imieniu prezesa Rady Ministrów przemawiał wojewoda Zbigniew Bogucki. Padły słowa o lawinie wydarzeń zmieniających bieg historii, obudzeniu Polaków z letargu, nadziei na życie w wolnej ojczyźnie... 

Nim rozpoczęła się część oficjalna, po raz drugi uczniom zachodniopomorskich, ale także litewskich szkół wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Przypomnijmy, że w Szczecinie podpisano 36 porozumień, na pierwszym miejscu znalazł się ten o powołaniu wolnych i niezależnych związków zawodowych oraz zapewnieniu im warunków do działalności. 

W obchodach Sierpnia’80 udział wzięła także delegacja z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.