Dodano: 10 marca 2023
1:48 minut
finaliści konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy"

By wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka. W niej najlepszy okazał się Aleksander Błaszczyk z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu.

W tym roku do etapu wojewódzkiego zgłoszono sześćdziesiąt osób, ostatecznie w szranki stanęło pięćdziesiąt siedem. Po raz pierwszy  - w dziesięcioletniej historii rywalizacji – uczestnicy spotkali się na zaprzyjaźnionym z inspekcją pracy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Konrad Pachciarek – Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie, dr Mikołaj Rylski – adiunkt WPiA US, specjalizujący się w szeroko pojętym prawie zatrudnienia oraz nadinspektorzy pracy: Karolina Zysk i Maciej Kwiatkowski.

Uczniowie, wśród których byli również ubiegłoroczni laureaci, otrzymali test, składający się z 35 pytań. Na rozwiązanie mieli 45 minut, jednak większość z nich dużo wcześniej oddawała swoje prace. Po zliczeniu punktów okazało się, że pierwsza runda nie wyłoniła wygranego, bowiem cztery osoby uzyskały maksymalną liczbę oczek.

Zarządzono zatem dogrywkę - ponownie trzeba było uzupełnić test, tym razem do zakreślenia zostało 10 prawidłowych odpowiedzi. Przy takim samym wyniku pojawiło się dodatkowe kryterium, mianowicie czas. I to właśnie on zadecydował. Zwyciężył Aleksander Błaszczyk, uczeń II klasy technikum w PCKZiU w Wałczu, przygotowała go p. Agnieszka Szpecht. Druga lokata przypadła Katarzynie Karelus z Zespołu Szkół im. Z Herberta w Trzebiatowie (opiekun: Zbigniew Kupczyk), trzecia zaś Zuzannie Zaborowskiej z Technikum Samochodowego w Zespole Szkół nr 10 w Koszalinie (opiekun: Piotr Wydryszek). W dogrywce wzięła również udział Zuzanna Bakun z Zespołu Szkół nr 2 (opiekun: Sylwia Czubala), która w minionym roku zajęła II pozycję, a tym razem musiała zmierzyć się z najgorszym dla wielu miejscem, czwartym.

Aleksander, Katarzyna i Zuzanna nie spoczywają jednak na laurach, w spokoju przygotowując się do ogólnopolskiego finału, ten jak zawsze odbędzie się w stolicy.

Wszystkim biorącym udział w konkursie „Poznaj swoje prawa w pracy” gratulujemy i liczymy, że spotkamy się ponownie za rok!