Dodano: 12 marca 2022
0:56 minut
Legalna praca

Każda osoba z Ukrainy, która wjechała do Polski legalnie od 24 lutego br., może również legalnie pracować. Taką możliwość dała jej przyjęta 12 marca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Legalny wjazd oznacza ten przez oficjalne przejście graniczne – od dnia 24. lutego br.  Jakie obowiązki w związku z zatrudnieniem nakłada ustawa? Uprościła ona dotychczas obowiązujące zasady. Należy bowiem w ciągu 14 dni od dnia podjęcia pracy powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy – poprzez stronę internetową: www.praca.gov.pl. W zgłoszeniu poza danymi pracownika, firmy zatrudniającej, należy wskazać rodzaj zawartej umowy, stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy i miejsce jej wykonywania.

Przypominamy. 89 333 17 41 (питань законності працевлаштування громадян України) - to numer telefonu Państwowej Inspekcji Pracy dla obywateli z Ukrainy zamieszkujących w województwie zachodniopomorskim, pod którym udzielane są bezpłatne porady prawne z zakresu legalności pracy

Telefon działa od poniedziałku do piątku w godz. 9-15, dostępny jest również dla województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.