• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

25.05.2022

Główny Inspektor Pracy gościem honorowym Awarii Budowlanych

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wzięła udział w XXX Konferencji  Naukowo-Technicznej Awarie Budowlane, odbywającej się od 23 maja w Międzyzdrojach. Zaprezentowane zostały m.in. efekty pracy inspektorów na budowie tunelu pod Świną. 

Państwowa Inspekcja Pracy objęła konferencję honorowym patronatem. 2

- Jestem przekonana, że wydarzenie jest doskonałą okazją do konstruktywnych dyskusji i wymiany poglądów w gronie naukowców, inwestorów, projektantów oraz organów nadzoru i administracji budowlanej, podmiotów, które są żywo zainteresowane możliwością aktywnego wpływania na szeroko pojęte bezpieczeństwo w budownictwie - powiedziała na otwarciu Katarzyna Łażewska- Hrycko, Główny Inspektor Pracy. - Prowadzone przez inspektorów pracy kontrole potwierdzają szereg nieprawidłowości w zakresie przygotowania i organizacji jeszcze przed rozpoczęciem robót. Generuje to występowanie  nieprawidłowości podczas całego procesu prowadzenia inwestycji. 

Podczas "Awarii Budowlanych" minister Łażewska-Hrycko przedstawiła założenia kampanii Budowa. STOP Wypadkom, a także zabrała głos w dyskusji poświęconej właśnie bezpieczeństwu w budownictwie. Wraz z nią debatowali prof. dr hab.inż. Zbigniew Kledyński (Politechnika Warszawska), Piotr Kledzik (prezes zarządu PORR S.A.), Grzegorz Dziedzina (p.o. zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad ds. utrzymania), Michał Wrzosek (prezes zarządu PERI Polska), Ryszard Trykosko (wiceprezes NDI), Cezary Łysenko (dyrektoor Budownictwa Insfrastrukturalnego Budimex S.A.). Dyskusję moderował Michał Wasilewski z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

- Cieszymy się, że w Państwowej Inspekcja Pracy już od wielu lat mamy partnera, a nie tylko kontrolera – zaznaczał C. Łysenko.

- Pieniądze, konsekwencja i świadomość – te trzy filary są niezbędne, by można było mówić o bezpieczeństwie – stwierdził M. Wrzosek.

Minister podkreślała natomiast, że budownictwo jest tą branżą, w której dochodzi do największej liczby wypadków ciężkich i śmiertelnych. Na szczęście takie nie miały miejsca  na jednej z największych i najważniejszych inwestycji w kraju – budowie tunelu pod rzeką Świną. O tym jak zadziałały tam dobre praktyki BHP, a także co monitorowała  inspekcja pracy mówił Konrad Pachciarek, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie. Najistotniejsze, co zresztą wielokrotnie powtarzano, było jednak to, że podczas robót nikt nie stracił życia.

Zwieńczeniem pobytu Głównego Inspektora Pracy na Pomorzu Zachodnim była wizyta właśnie na placu budowy tunelu.

O działaniach Państwowej Inspekcji Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko opowiadała m.in. TVP Szczecin oraz Radiu Szczecin. 

 

Linki do materiałów medialnych:

https://bit.ly/GIPdlaRadioSzczecin

https://bit.ly/GIPdlaTVPKronikaRano

https://bit.ly/GIPdlaTVPKronika

 GIP Przejdź do GIP Porady prawne