Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 6 maja 2025
3:3 minut

Około 700. osób brało udział w konferencji „Kultura pod presją”, którą zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie razem z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.  Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

 

Do Szczecina przyjechali ludzie szeroko rozumianego świata kultury i sztuki z całego regionu, nie tylko kierownictwo, ale i pracownicy wielu jednostek – od teatrów, przez domy kultury, po biblioteki. Co ciekawe,  niemal w tym samym czasie na rynku ukazała się książka Igi Dzieciuchowicz „Teatr. Rodzina patologiczna”, a w szczecińskim Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu „Po burzy”, o którym reżyser Michał Telega napisał: Historia prześnionej rewolucji antyprzemocowej polaryzującej środowisko pewnej amatorskiej, szekspirowskiej trupy teatralnej. A może historia dyrektora, któremu wychowanie córki przysparza nocnych koszmarów? Czy piastując kierownicze stanowiska musimy ulegać deprawacji i tylko we własnych oczach pozostajemy szlachetni i pełni pasji tworzenia? 

Zagrożenia psychospołeczne –  stres, mobbing, wypalenie zawodowe czy brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – mają  wpływ nie tylko na naszą kondycję psychiczną, ale także na efektywność organizacji i jakość pracy.

Pierwsza część rozpoczęła się od prelekcji Głównego Inspektora Pracy – Marcina Staneckiego, który wyjaśniał możliwości inspekcji pracy dotyczące zjawiska mobbingu. 

- Mówienie o takich zjawiskach odgrywa niebagatelną rolę. Nie tylko kontrola może zmienić rzeczywistość, możemy podnosić kulturę pracy za pomocą rozmów. Stosowanie dobrych praktyk najlepiej się sprawdza w walce z niepożądanymi zjawiskami – podkreślał Główny Inspektor Pracy.

O wypaleniu zawodowym opowiadała prof. dr med. i  dr n. o zdr. Jolanta Kucharska- Mazur. 

- Wypalenie dosięga osób ambitnych, mających dalekosiężne cele, realizujących je z dużym nakładem pracy – przypomniała wojewódzka konsultant psychiatrii.

Niezwykle emocjonujące, osobiste, pełne refleksji wystąpienia mieli aktorka Teatru Lalek „Pleciuga” – Katarzyna Klimek oraz aktor Teatru Współczesnego Maciej Litkowski. Jak radzić sobie z grami psychologicznymi w pracy przypomniała psycholog dr Sylwia Olszewska, a o mobbingu pod kątem prawnym mówił dr Mikołaj Rylski.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli:  Paulina Ratajczak (producentka, prezeska Fundacji Las Sztuki), Maria Szponar (menadżerka kultury, kuratorka wystaw, MTiK w Szczecinie), Magdalena Wilento (zastępca dyr. Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie), Piotr Banach (muzyk, kompozytor, producent), Michał Buszewicz (dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Adam Opatowicz (dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie), Marcin Stanecki (Główny Inspektor Pracy), Marek Stelar (pisarz, architekt).  Co istotne, zaproszenie przyjął również Michał Telega, wspomnianego już przedstawienia „Po burzy”.

- Sztuka nie wymaga ofiar. Nie jest potrzebne podporządkowanie się wizji reżysera. Potrzebne jest balansowanie tych sił i nieczynienie z aktora pracownika. Chodzi o twórczy dialog – stwierdził Michał Buszewicz.

- Musimy myśleć zespołowo – wyjaśniała Magdalena Wilento. - Potrzebny jest zespół, którego nie widać, po to, aby wszyscy na koniec mogli wykonać dobrą pracę.

- Podstawowym prawem pracownika jest szanować jego godność. Co mnie najbardziej przeraża, to właśnie brak szacunku – spuentował Marcin Stanecki.

Patronat nad cyklem konferencji inspekcji pracy w całym kraju objęła wicemarszałkini Monika Wielichowska, natomiast patronat honorowy nad szczecińskim wydarzeniem sprawowali: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin. Patronat medialny: TVP 3 Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, WSzczecinie.pl.

 

Media:

https://radioszczecin.pl/172,9877,troche-kultury

https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/w-poniedzialek-debata-wokol-pracy-w-kulturze/

https://szczecin.tvp.pl/86541382/kultura-pod-presja-o-stresie-mobbingu-i-wyzwaniach-w-pracy-kulturalnej

https://szczecin.naszemiasto.pl/konferencja-kultura-pod-presja/kw/c13-158435

https://www.radioplus.pl/szczecin/kultura-pod-presja-aa-GXgY-qUv5-91ZZ.html

https://radioszczecin.pl/4,487721,mobbing-w-kulturze-konferencja-w-filharmonii-zdj

https://wszczecinie.pl/index.php/wydarzenie/kultura-pod-presja-konferencja/42728?data=2025-05-05%2010:00

https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/debatowali-o-pracy-w-kulturze/

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu