Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 2 lutego 2023
1:46 minut
Kontrole, skargi, porady

Po 2021r., naznaczonym pandemią COVID-19, poprzedni rok był czasem, gdy inspektorzy pracy mogli już bez problemów docierać do pracodawców. Oznacza to, że w Zachodniopomorskiem przeprowadzono ponad 3 tysiące kontroli kontroli.

W 2023r. Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje w całym kraju przeprowadzenie ok. 60 tysięcy kontroli. Jednak inspekcja pracy to nie tylko kontrole. Pracownicy OIP Szczecin udzielili 10 197 porad osobistych, telefonicznych i pisemnych. O poradę prosiło 3873 pracowników, 2054 pracodawców lub osób reprezentujących pracodawcę.

- Pytań jest mnóstwo, nie ukrywamy, że telefon w godzinach dyżuru dzwoni niemal bez przerwy – twierdzi Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik prasowy OIP w Szczecinie. 

W 2022 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęło 2675 skarg na pracodawców, w 2021 r. było ich 2411. Oprócz Polaków składali je Ukraińcy (105), obywatele Filipin, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji.

Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Można zauważyć, że wzrosła liczba zgłoszeń związanych z pierwszą z wymienionych nieprawidłowości.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zgłaszanie do inspekcji pracy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych. Wszystkich, szczeciński inspektorat zarejestrował 262, w tym 13 wypadków śmiertelnych (4 na budowie). Od wielu lat to właśnie branża budowlana przewodzi w statystykach dotyczących wypadków śmiertelnych i powodujących ciężkie uszkodzenia ciała. Najczęściej dochodzi do upadków z wysokości na niższy poziom, ześlizgnięcia się, zawalenia konstrukcji. Aby zwiększyć świadomość zagrożeń zawodowych w budownictwie Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowała w ubiegłym roku trzyletnią kampanię „Budowa. Stop wypadkom!”.

W 2022 r. pracownicy OIP Szczecin przeprowadzili wiele szkoleń dla różnych grup: od uczniów, studentów, podopiecznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych po pracowników i pracodawców różnych branż.  Inspektorat był organizatorem webinariów, konkursów

Przypominamy, że wraz z rozpoczęciem nowego roku, Okręgowy Inspektorat Pracy rozpoczyna nabór do programów prewencyjnych oraz konkursów, skierowanych do pracodawców. Szczegóły znaleźć można na naszej stronie  internetowej. 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu