Dodano: 2 lutego 2023
1:46 minut
Kontrole, skargi, porady

Po 2021r., naznaczonym pandemią COVID-19, poprzedni rok był czasem, gdy inspektorzy pracy mogli już bez problemów docierać do pracodawców. Oznacza to, że w Zachodniopomorskiem przeprowadzono ponad 3 tysiące kontroli kontroli.

W 2023r. Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje w całym kraju przeprowadzenie ok. 60 tysięcy kontroli. Jednak inspekcja pracy to nie tylko kontrole. Pracownicy OIP Szczecin udzielili 10 197 porad osobistych, telefonicznych i pisemnych. O poradę prosiło 3873 pracowników, 2054 pracodawców lub osób reprezentujących pracodawcę.

- Pytań jest mnóstwo, nie ukrywamy, że telefon w godzinach dyżuru dzwoni niemal bez przerwy – twierdzi Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik prasowy OIP w Szczecinie. 

W 2022 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęło 2675 skarg na pracodawców, w 2021 r. było ich 2411. Oprócz Polaków składali je Ukraińcy (105), obywatele Filipin, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji.

Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Można zauważyć, że wzrosła liczba zgłoszeń związanych z pierwszą z wymienionych nieprawidłowości.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zgłaszanie do inspekcji pracy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych. Wszystkich, szczeciński inspektorat zarejestrował 262, w tym 13 wypadków śmiertelnych (4 na budowie). Od wielu lat to właśnie branża budowlana przewodzi w statystykach dotyczących wypadków śmiertelnych i powodujących ciężkie uszkodzenia ciała. Najczęściej dochodzi do upadków z wysokości na niższy poziom, ześlizgnięcia się, zawalenia konstrukcji. Aby zwiększyć świadomość zagrożeń zawodowych w budownictwie Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowała w ubiegłym roku trzyletnią kampanię „Budowa. Stop wypadkom!”.

W 2022 r. pracownicy OIP Szczecin przeprowadzili wiele szkoleń dla różnych grup: od uczniów, studentów, podopiecznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych po pracowników i pracodawców różnych branż.  Inspektorat był organizatorem webinariów, konkursów

Przypominamy, że wraz z rozpoczęciem nowego roku, Okręgowy Inspektorat Pracy rozpoczyna nabór do programów prewencyjnych oraz konkursów, skierowanych do pracodawców. Szczegóły znaleźć można na naszej stronie  internetowej.