Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 21 czerwca 2024
2:46 minut

19 czerwca 2024 roku, w auli im. prof. P. Małka na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, odbyła się konferencja „Prawo pracy – wyzwania przyszłości” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie z okazji jubileuszu 105 lat istnienia Inspekcji Pracy. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, naukowców oraz praktyków, którzy omówili kluczowe zagadnienia związane z przyszłością rynku pracy w świetle rozwijającej się sztucznej inteligencji oraz przyszłości sygnalistów w Polsce.

Otwarcia konferencji dokonał zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie dialogu i współpracy w obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy.

Generatywna AI a przyszłość rynku pracy

Pierwszym prelegentem była dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Senior Research Associate at Harvard University. W swoim wykładzie zatytułowanym „Generatywna AI a przyszłość rynku pracy” omówiła wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy oraz możliwości, jakie stwarza generatywna AI w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy oraz automatyzacji.

Ochrona sygnalistów

O godzinie 10:30 dr Mikołaj Rylski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawił prezentację pt. „Bohater czy Kapuś? O rozbudowie prawnej ochrony sygnalistów w Polsce i jej wpływie na kształt przyszłych relacji zawodowych”. W swoim wystąpieniu skupił się na roli sygnalistów w organizacjach oraz na zmianach prawnych, które mają na celu ich ochronę.

Ewolucja ZUS

Następnie, o 10:55, dr Andrzej Szybkie, Dyrektor Departamentu Świadczeń Międzynarodowych i Wsparcia Rodzin w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przedstawił referat na temat „Ewolucja ZUS. Scenariusze rozwoju organizacji na tle europejskim”. Omówił w nim przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście europejskich standardów i wyzwań demograficznych.

Świat przyszłości – świat pracy

Kolejnym punktem programu, o godzinie 11:20, była prelekcja dr hab. Agnieszki Kołodziej-Durnaś, prof. US z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoim wystąpieniu pt. „Świat przyszłości – świat pracy? Pokolenia, zadania rozwojowe, dobrostan i sens” poruszyła kwestie związane z różnicami pokoleniowymi na rynku pracy oraz ich wpływem na dobrostan i sens pracy.

Transformacja zatrudnienia w erze AI

O godzinie 11:45 dr hab. inż. Marcin Korzeń, prof. ZUT z Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, przedstawił prognozy dotyczące transformacji zatrudnienia w erze sztucznej inteligencji. Jego wystąpienie, zatytułowane „Prognozy transformacji zatrudnienia w erze sztucznej inteligencji”, wskazywało na kluczowe zmiany, jakie przyniesie rozwój technologii AI w kontekście zatrudnienia.

Perspektywy Państwowej Inspekcji Pracy

Konferencję zakończyło wystąpienie Konrada Pachciarka, Okręgowego Inspektora Pracy w Szczecinie, który omówił perspektywy Państwowej Inspekcji Pracy w kontekście automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji.

Konferencja „Prawo pracy – wyzwania przyszłości” była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat przyszłości rynku pracy. Wydarzenie zgromadziło wielu wybitnych ekspertów, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat dynamicznych zmian, jakie czekają nas w najbliższych latach. Pełną relację z konferencji można obejrzeć na YouTube pod adresem: Konferencja "Prawo pracy – wyzwania przyszłości"
, a więcej na jej temat przeczytają Państwo m.in tutaj:

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu