Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 29 sierpnia 2022
1:43 minut
Pas nadmorski

Lato to czas zintensyfikowanych kontroli w miejscowościach turystycznych, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje. Dotychczas inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie przeprowadzili 135 takich kontroli.

Odwiedzane są przede wszystkim punkty gastronomiczne, kawiarnie, ośrodki wypoczynkowe, ale również placówki handlowe. Pod lupę zostały wzięte nie tylko popularne nadmorskie kurorty jak Kołobrzeg czy Świnoujście,  lecz też Moryń, Ińsko czy Nowe Warpno. Sprawdzana jest legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców, przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym także tego o zakazie handlu w niedziele i w święta. Zauważmy, że naruszenie wspomnianego przepisu grozi karą grzywny od tysiąca do stu tysięcy złotych. Tymczasem nie brakuje sklepów w pasie nadmorskim działających w niedziele, zatrudniających pracowników. Jak tłumaczą ten fakt właściciele butików odzieżowych czy delikatesów spożywczych? Zazwyczaj twierdzą, że pracownik jest tylko „na chwilę”, w pilnym zastępstwie, że to wyjątkowa i jednorazowa sytuacja.

***

Większość pracowników sezonowych to osoby poniżej 26.roku życia oraz osoby z Ukrainy. Przypomnijmy, że te pierwsze nie podlegają zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego oraz są zwolnione z podatku. Zwykle przyznają, że korzystniejszą dla nich (ze względu na wyższą stawkę)  umową jest zlecenie.

Zdarzają się także przypadki niewypłacania wynagrodzenia lub niezasadnego uszczuplania go. Takie skargi napływają od obywateli Ukrainy, którzy jednak często pracują na podstawie umowy cywilno-prawnej (zlecenia). I choć ta w przypadku obcokrajowców powinna być na piśmie, podczas kontroli brak takiego dokumentu usprawiedliwiany jest „pierwszym dniem w pracy”.  Zatrudniający „zapominają” także o badaniach lekarskich, szkoleniach stanowiskowych.

Do 29 sierpnia stwierdzono ponad sto wykroczeń, nakładając kilkadziesiąt mandatów. Istotne jest natomiast to, że w wielu przypadkach udało się rozwiązać problemy i pomóc konkretnym osobom.

Warto dodać, że w pasie nadmorskim rozpowszechniane są również publikacje Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto pracownicy OIP Szczecin przeprowadzili cykl porad telefonicznych dotyczących właśnie zatrudniania w miejscowościach turystycznych.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu