Dodano: 7 września 2023
1:54 minut
Kelnerka w kawiarni

Jak co roku, wakacje były dla szczecińskiej inspekcji okresem, w którym szczególnie przyglądała się działalności hoteli, kawiarni, restauracji, ale też sklepów w miejscowościach turystycznych.

137 kontroli przeprowadzili w lipcu i sierpniu inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. Byli w niemal wszystkich nadmorskich kurortach województwa zachodniopomorskiego, a także na popularnych festiwalach: kołobrzeskim Sunrise oraz PolandRock Festival w Czaplinku-Broczynie. Na tym drugim, pracownicy inspekcji udzielili setek porad prawnych. 


Podczas letnich kontroli sprawdzana jest  legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców, przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym także tego o zakazie handlu w niedziele i w święta. Ten ostatni bardzo często przedsiębiorcy próbują obejść, tymczasem w sierpniu br. weszły w życie jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, znoszące wyjątki wprowadzone w czasie pandemii Covid-19. I tak od 1.08 br. pracownicy sklepów nie mogą już w niedziele i święta przyjmować, rozładowywać i wystawiać towaru na półki.  


Inspektorzy pracy po kontrolach w miejscowościach turystycznych stwierdzili niemal sto wykroczeń, wystawili dziewiętnaście mandatów. Wiele z uchybień regulowanych było przez pracodawców na bieżąco. 


- Wśród sezonowych pracowników najliczniejszą grupę stanowią osoby młode, do 26. roku życia. Nie podlegają one zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego oraz są zwolnione z podatku; najczęściej też wybierają umowę cywilno-prawną, jaką jest zlecenie. W takim przypadku, jeśli dochodzi do jakichkolwiek kwestii spornych, jak np. niewypłacenie całej należnej pensji, roszczeń trzeba dochodzić na drodze sądowej – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik OIP w Szczecinie.  


Wciąż również badany jest przez inspektorów pracy tragiczny wypadek, do którego doszło na plaży w Świnoujściu. Przypomnijmy, że tam, na początku lipca rozgrzanym olejem został poparzony nastolatek. Kontrola prowadzona jest pod kątem legalności zatrudniania młodocianych, a także ewentualnego sprowadzenia niebezpieczeństwa na osoby postronne. 


W wakacje OIP Szczecin zorganizował cztery dyżury telefoniczne zarówno dla młodych pracowników, jak i pracodawców (kampania „Legitna praca”), a także dedykowane branży: budowlanej, hotelarskiej, gastronomicznej i handlowej. 
W przypadku pytań i wątpliwości zawsze można zwrócić się o poradę do Okręgowego Inspektoratu Pracy (tel. 91 431.19.29).