• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

25.04.2023

Społeczni inspektorzy w Policach

Grupa społecznych inspektorów pracy wraz z przedstawicielami OIP Szczecin spędziła niemal cały dzień na terenie Zakładów Chemicznych „Police”. To kolejne, jednak pierwsze wyjazdowe spotkanie uczestników programu „Czas na SIP”. 

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni kierownictwu ZCH Police za możliwość przyjrzenia się pracy tak ogromnego przedsiębiorstwa;  wydarzenie nie miałoby też miejsca gdyby nie ogromna pomoc i zaangażowanie pana Andrzeja Rogowskiego – mówi Weronika Bruszkowska z OIP Szczecin. – Dla społecznych inspektorów pracy było to bardzo ważne doświadczenie. 

Fot. OIP Szczecin 38
 

O zagrożeniach opowiadali przedstawiciele zakładowej straży pożarnej; odbyły się również pokazy gaszenia pożarów różnymi metodami, a także niesienia pierwszej pomocy. Szkolenie z postępowania powypadkowego przeprowadził natomiast inspektor pracy Andrzej Sielicki. Ogromnym przeżyciem było zwiedzenie terenu spółki Grupy Azoty Polyolefins. Instalacja chemiczna i niezbędna infrastruktura znajdują się właśnie w obrębie ZCh Police. Instalację procesową oraz terminal przeładunkowy połączone są rurociągami, a dostawy propanu i odbiór propylenu odbywają się drogą wodną. 

 

Fot. OIP Szczecin 21
Fot. OIP Szczecin 31
 

***

Przypominamy, że „Czas na SIP” realizowany jest od wielu lat przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie. Program skierowany jest – jak sama nazwa wskazuje – przede wszystkim do społecznych inspektorów pracy, natomiast mogą wziąć w nim udział także przedstawiciele firm, zakładów pracy, w których nie ma takich inspektorów; powinni tylko wcześniej skontaktować się z organizatorami. 
- Ponieważ zainteresowanie szkoleniami jest duże, jednak nie każdy ma możliwość w wyznaczonym terminie przybyć do Szczecina, postanowiliśmy, że wszystkie spotkania będą miały formę hybrydową. Można zatem pojawić się osobiście w szczecińskim Okręgowym Inspektoracie Pracy albo połączyć się z nami poprzez platformę MS Teams, przy czym uczestnikowi nie jest potrzebna akurat ta aplikacja, wystarczy po prostu dostęp do internetu; wysyłamy wówczas link. Osoby decydujące się do nas przyjechać mówią o tym, że liczy się dla nich możliwość dyskusji, wymiany doświadczeń. Wydaje się natomiast, że po pandemii, ale za to w czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, zwolenników komunikatorów internetowych jest coraz więcej. Dostajemy informacje, że przed komputerem siedzi kilka osób, ponadto łączą się z nami pracownicy z różnych miejscowości, nie tylko w Zachodniopomorskiem, lecz z całej Polski – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik OIP. – Ten rok przyniósł już zmiany w Kodeksie pracy, nadejdą kolejne, zatem program ustalamy na miesiąc przed wydarzeniem, bierzemy oczywiście pod uwagę sugestie uczestników; a nawet więcej – liczymy na nie. O wybranych zagadnieniach opowiadają albo inspektorzy pracy, albo referenci prawni.  
Szczegółowe informacje dotyczące „Czasu na SIP” można uzyskać dzwoniąc: 91 431.19.67 lub pisząc na adres: promocja@szczecin.pip.gov.pl. GIP Przejdź do GIP Porady prawne