Pracownika prawo do bezpieczeństwa
Czym jest technostres? Od kiedy należy się płatny urlop? Jak prawidłowo sformułować skargę? Na te i na inne pytania znaleźć można było odpowiedź podczas webinaru „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.
Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzonego w Polsce od trzydziestu lat. Organizatorami byli – razem z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Szczecinie – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego.
Webinar otworzył prodziekan ds. studenckich dr hab. prof. US Wojciech Staszewski, który powitał uczestników, przybliżając również tematykę wystąpień. Jako pierwsza o nowych zagrożeniach, wynikających z cybernetyzacji, robotyzacji oraz zmian zachodzących w społeczeństwach mówiła Aleksandra Turbaczewska, ekspert ds. rynku pracy ZPPZ, członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Następnie dr Mikołaj Rylski, adiunkt na WPiA podczas wystąpienia „Świat pracy i kapitału oraz władzy i filozofii w procesie wzmacniania ochrony prawnej pracowników w Europie – ujęcie historyczno-prawne” przedstawił subiektywny wybór zdarzeń, który miały wpływ na rosnącą pozycję pracowniczych, przypominając, że już król Kazimierz Wielki nakazał prowadzić przytułki dla górników z kopalni soli. Na koniec p.o. zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Szczecinie Marcin Goliszewski opowiedział o tym, w jaki sposób inspekcja pracy pomaga pracownikom – kiedy można złożyć skargę lub przyjść po poradę prawną.
Do zobaczenia za rok!