Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 15 stycznia 2024
1:24 minut
Udzielanie porad telefonicznych

Niemal 11,5 tysiąca porad prawnych, zarówno telefonicznych, jak i pisemnych oraz osobistych udzielili w minionym roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

 

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie uzyskaniem informacji; w 2022 roku takich porad było prawie 1,5 tysiąca mniej niż w 2023 r., a już wtedy była to imponująca liczba, za którą stoi przecież konkretny człowiek i jego problemy – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik OIP Szczecin. – Po bezpłatną pomoc przyjść można do szczecińskiej inspekcji, jak i koszalińskiego oddziału od poniedziałku do piątku, można również zadzwonić, a także napisać.

 

Inspektorzy pracy musieli zmierzyć się z 2742 skargami, składali je również obcokrajowcy: obywatele Ukrainy, Mołdawii, Kolumbii, Turcji, Danii, Hiszpanii, Białorusi. Najczęściej poszkodowani zgłaszają się z powodu niewypłacenia wynagrodzenia.

W 2023 r. inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 2800 kontroli, co oznacza ponad 40 na każdego z nich. Orzeczona kwota nakazów płatniczych opiewa niemal na 2 miliony złotych.  

 

- Zdajemy sobie sprawę, że wciąż inspekcja pracy wielu osobom kojarzy się wyłącznie z kontrolami. Natomiast prowadzimy mnóstwo innych działań, które pomagają poznać prawo pracy, a tym samym wskazują pracownikom oraz pracodawcom  ich prawa, ale też obowiązki. Za nami cały szereg szkoleń, webinaria, konferencje, targi, w końcu Dzień Otwarty. Ponadto organizujemy konkursy, prowadzimy programy prewencyjne  – wylicza E. Kolanowska-Wrońska.  – Oczywiście tych wszystkich wydarzeń nie byłoby gdyby nie nasi partnerzy, których jest wielu.

 

Śmiertelne, ciężkie oraz zbiorowe – tego rodzaju wypadki pracodawca ma obowiązek zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy. W 2023 r. takich zgłoszeń było 247. W miejscu pracy zginęło 17 osób.  

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu